ODITI V PESEM
Režija: Marko Skok
(predstava za otroke)
Povezava do vsebine
Povezava do predstave
(igra za mlade)
Povezava do predstave
(komedija)
Povezava do vsebine
(komedija)
Povezava do predstave
(komedija)
Povezava do predstave
(komedija)
Povezava do predstave
(ugledališčena poezija)
Povezava do predstave
Uprizoritveno dejavnost Šentjakobskega gledališča je ohromil čas izrednih razmer epidemije COVID-19. Takorekoč čez noč smo morali spremeniti naše aktivnosti in dnevno rutino. Primorani smo bili poiskati nove načine in prostore s katerimi bi lahko opozorili na častitljivo obletnico, ki jo obeležujemo v tej sezoni: 100-letnico Šentjakobskega gledališča.
Začeli smo razmišljati drugače – izven okvirov gledališča. Kako smo še lahko aktivni? Kako še lahko oplemenitimo svoje mesto? In smo se poigrali z miselnimi preskoki. In si ideje podajali kot žonglerji. Bili smo hitri in drzni. Ves čas smo verjeli v zgodbo. V vsej svoji neposrednosti in iskrenosti. V vizijo soustvarjanja ritma v mestu. Na misel so nam prihajali stavki: Šentjakobsko gledališče je doma kjerkoli. Je unikum v našem in širšem evropskem kulturnem prostoru. Je gledališče za ljudi. Spada med ljudi.
Čas odrskega mirovanja smo posvetili skladiščem, pospravljanju in pripravam na čas, ko bodo gledališča zopet odprla vrata za javnost. Ugotovili smo, da se v fundusih nahajajo številni kosi tekstila, obleke in obuvala, ki so odslužili svojemu prvotnemu namenu, zato smo jim po tehtnem razmisleku namenili novo vlogo.
Zazrli smo se skozi okna in si rekli: ne moremo več brez naše publike. Gremo ven. Med ljudi. Z drugimi pristopi in aktivnostmi. Če obiskovalci ne morejo k nam, gremo mi k njim. Gledališče smo ljudje: ustvarjalci in gledalci. Ljubljana, najlepše mesto na svetu, je vedno pripravljeno za akcijo. Poligon srečevanj in doživetij. In tako je nastal projekt GLEDALIŠČE PRED VAŠIM NOSOM.
V okolici Šentjakobskega gledališča smo iskali in tudi našli ustrezen prostor. Takoj so nas očarala drevesa ob arkadah Plečnikove tržnice. Njihova zaščitna ogrodja so kot telesa, ravno pravšnja za naše kostume.
Enkratna kulisa enaindvajsetih dreves oblečenih v predelane kostume odpisanih predstav in podarjenih oblek naj vas prevzame kot romantična povorka do Šentjakobskega gledališča.
Ali kot bi povedali z besedami Heinza Paetzolda, želeli smo spodbuditi transformacijo flanerije, ki ni le pohajkovanje in zevanje, ampak transformacija urbanega opazovanja v kulturno delo. Obiskovalci v okolici umetniškega dela drugače opazijo kako deluje prostor, kako teče, kakšne občutke v nas zbuja… kako nas povezuje s koreninami in kako odpira v prihodnost – navsezadnje tudi spodbuja in krepi navdih.
Z oblečenimi drevesi želimo krepiti zavedanje o pomembnosti ohranjanja zelenih površin, saj tudi drevesom privoščimo da dočakajo 100 let, tako kot naše Šentjakobsko gledališče.
Prisrčno vabljeni na razstavo, ki bo na ogled eno leto.
Idejna zasnova projekta: Saša Strnad
Soustvarjalca razstave in kostumografa: Mateja Čibej in Bojan Vister
Sodelavci na projektu: Milan Golob, Peter Teichmeister, Tatjana Jelenc – Vangaro, Renato Horvat, Vahid Mehičič, Nina Seljak, Danijela Frelih, Tomaž Urgl in Tonka Černilogar.
Pridruženi partnerji: MOL, VOKA&SNAGA, LPT
Fotografija: Bor Slana
Zahvala prof. Janezu Koželju, podžupanu MOL, Nejcu Prazniku, podjetju Luma in Davidu Filipoviču, Tomu Kočarju in Zavodu Tolovaj.
Vpišite svoj elektronski naslov in se prijavite na brezplačne novice o aktualnih predstavah.
Naslov
Šentjakobsko gledališče Ljubljana
Krekov trg 2, 1000 Ljubljana
Uprava
Vodnikov trg 5, 1000 Ljubljana
tel./fax: 01/ 23 12 860, gsm: 031/ 225 230
email: info@sentjakobsko-gledalisce.si
Blagajna
Krekov trg 2, 1000 Ljubljana
telefon: 031 708 369
email: blagajna@sentjakobsko-gledalisce.si
©2010 Šenjakobsko gledališče Ljubljana. Vse pravice pridržane. Dejavnost sofinancirata MOL in JSKD.
Izdelava: Mark Debeljak za Union-Consult d.o.o.